Щастя… для кожного з нас це слово означає щось своє. Очі коханої людини і вранішнє сонячне проміння, що пронизує зелені віти дерев. Семизначна сума на банківському рахунку та новенький суперкар у гаражі. Здоров’я родини та успіхи дітей. Щастя має багато облич, але основа залишається одна й та й сама.

Універсального рецепту щастя не може бути. Всі ми різні, так само як і наші бажання, почуття, інтелектуальний та духовний рівень сприйняття навколишнього світу. Попри це вчені не полишають намагань систематизувати щастя і все ж знайти якщо не абсолютну, то, принаймні, придатну для більшості людства його «формулу». Сьогодні особливу увагу вони приділяють данському рецепту щасливого життя. Докладніше про феномен розповідає відомий  вінницький практикуючий психолог – доктор психологічних наук, професор, професор кафедри психології КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти», практикуючий психолог Оксана Миколаївна Шпортун

 

 

Данське щастя в українській душі

Життя дарує людині в найкращому випадку одну-єдину неповторну мить, і таємниця щастя в тому, щоб ця мить повторювалась якомога частіше.

Оскар Вайлд

Щастя… для кожного з нас це слово означає щось своє. Очі коханої людини і вранішнє сонячне проміння, що пронизує зелені віти дерев. Семизначна сума на банківському рахунку та новенький суперкар у гаражі. Здоров’я родини та успіхи дітей. Щастя має багато облич, але основа залишається одна й та й сама.

Визначення щастя нам послужливо надає Вікіпедія. Щастя це — психоемоційний стан цілковитого задоволення життям, відчуття глибокого вдоволення та безмежної радості. Більшість психологів так чи інакше підтримують це визначення. Однак, незчисленні армії філософів, армади духовних діячів та зграї «лайф-тренерів» ведуть безкінечну битву за право вважати саме свій погляд на суть щастя вірним. Одні стоять на виключно матеріальних засадах щастя. Кількість благ та соціальний статус, який вони визначають у споживацькому суспільстві на їх думку, ось головна ознака щастя. На противагу їм є й ті, хто навпаки відносять щастя, до сфери духовної та заперечують значення матеріального боку взагалі. Хто ж з них правий? Ніхто і всі разом. Не поспішайте кидати цю статтю, після таких невизначених слів. Все дуже просто.

Універсального рецепту щастя не може бути. Всі ми різні, так само як і наші бажання, почуття, інтелектуальний та духовний рівень сприйняття навколишнього світу. Тому цілком нормально, коли те, що здається для когось чимось несуттєвим чи навіть таким про що він не має уявлення, робить щасливим іншого. Попри це вчені не полишають намагань систематизувати щастя і все ж знайти якщо не абсолютну, то, принаймні, придатну для більшості людства його «формулу». Сьогодні особливу увагу вони приділяють данському рецепту щасливого життя.

На користь того, що саме нащадки вікінгів знають як бути щасливими краще за інших свідчать соціологічні дослідження останніх років. Всесвітня доповідь про щастя ООН, Всесвітнє опитування центру Геллапа та данні Європейського соціологічного дослідження доводять – данці найщасливіший народ світу. Безумовно, для цього у них є всі матеріальні можливості – Данія, традиційно є одним з лідерів рейтингів країн за рівнем життя. Але, й там є свої проблеми. Похмура погода, неймовірно високі податки та одні з найвищих цін на життя у світі не найкращі супутники щасливої людини.

Певною мірою цей феномен «данського щастя» пояснили… генетики. Університет Уорвіка (Англія) провів дослідження, що довели – наш емоційний стан на 50% залежить від нашої генетики. І саме це є визначним фактором, що дозволяє данським підданим радіти життю більше за інших. Навіть більше – що генетично ближче якийсь народ до данців, то простіше бути його представникам щасливими. Данський ген щастя «довший» ніж у інших народів, він сприяє посиленому виробленню серотоніну – «гормону щастя».

Це виглядає досить переконливо. Але є у цієї теорії і певні недоліки. Наприклад, окрім скандинавів, традиційно високий рівень, про це теж свідчать соціальні дослідження, демонструють жителі деяких країн Латинської Америки. А їх, як не крути, важко запідозрити у глибокій спорідненості із жителями Данського королівства чи аж надто високому рівні життя. Тому, цілком можливо припустити справа тут далеко не в генетиці, чи рівні матеріального благополуччя. Тим паче, хто сказав, що рівень щастя залежить від рівня добробуту, а не навпаки? Враховуючи це, пропонуємо вам познайомитися із унікальною данською філософією щастя під назвою «хюгге». Це досить прості, принаймні для данців, правила життя, що на думку їх носіїв і робить їх найщасливішими в світі.

Хюгге - це заданість отримувати задоволення від життя, радіти приємним зустрічам та гарній погоді, відчувати вдоволення від домашнього затишку чи доброзичливої атмосфери серед колег. Вперше у данських письмових джерелах воно згадується у ХІХ сторіччі. Цікаво, що за походженням це слово не данське – найщасливіший народ на землі запозичив його у своїх північних сусідів з Норвегії. Зі слів засновника та керівника Інституту дослідження щастя в Копенгагені, як не складно здогадатися, данця Майка Вікінга початково воно перекладалося як «благополуччя, добробут».

У данській мові слово «хюгге» може бути як дієсловом, так і прикметником (hyggelig (t) - володіє властивостями хюгге). Данці кажуть: «Як hyggeligt буде зібратися разом», «Яка hyggelig вечірка!», «Було так hyggeligt тебе зустріти!». Тобто хюгге можна додати практично до будь-якого данському слова. Наприклад, вечір п'ятниці - час для familiehygge, а затишні вовняні шкарпетки - hyggesokker. Таким чином, хюгге - це слово, яке, за визначенням Майка Вікінга, «не пишеться, а відчувається».

«Хюгге полягає не стільки в речах, скільки в атмосфері і відчуттях - почутті будинку, близькості улюблених людей, спокої і безтурботності, коли ми відчуваємо себе захищеними і можемо розслабитися» – каже Майк Вікінг

Найцікавіше, що хюгге це майже синонім слова «скромність». Кричуща розкіш та блиск коштовного каміння його найбільші вороги. Саме розуміння великої ваги простих радощів життя, вміння ними насолоджуватися і є головною причиною данського щастя. Самі данчани наголошують на кількох важливих факторах, що мають допомогти жити щасливим життям.

Високий рівень довіри і безпеку. Мова тут не лише про довіру до держави та її правоохоронних органів. Довіра одне до одного, повага до оточуючих – цього можна повчитися у данців будь-кому.

  1. Правильна освіта. У основі якої має бути не просто належне фінансування з боку держави, а повага до дітей. У Данії в них першочергово виховують здатність самостійно мислити, а не займатися банальним зубрінням. Їх вчать бути самодостатніми особистостями, а не гвинтиками машини.
  2. Свобода вибору. Данія - світовий рекордсмен за кількістю молодих громадян, що відділяються від батьків у віці 18-24 років. Батьки не заважають жити дітям власним життям. Це правило розповсюджується й на усі інші галузі життя. Твою свободу обмежує лише свобода інших людей. Все просто.
  3. Рівні можливості. У Данії чудово працюють соціальні ліфти. Середній клас заробляє чималі гроші - майже фантастичні для України 100+ тисяч євро.
  4. Скромність і реалістичні очікування. Данчани живуть у гармонії із своїми бажаннями та можливостями. Вони не зациклені на тому, щоб доводити оточуючим, свою перевагу. Вони не виносять свої здобутки на загал, аби самоствердитися. Їм досить розуміння того, що вони роблять щось значуще, якісне і корисне.
  5. Повага до інших. Повага до себе не дозволяє данцям купатися у розкоші. Вона ж не дозволяє їм не поважати інших та їх інтереси.
  6. Кращі умови роботи. Згідно з результатами масштабного дослідження, проведеного Європейським фондом з вивчення стандартів життя і праці, в данських компаніях працюють найбільш задоволені умовами роботи люди. Без коментарів.

Що заважає нам, українцям створити своє хюгге? Зачекайте бідкатися про «злочинну владу» і потуплюючи очі казати «я ж нічого не вирішую». Це - неправда. Саме вам вирішувати як поводити себе з оточуючими. Добре слово і повага до свого оточення у вашій юрисдикції. Купуючи останню модель модної марки смартфону подумайте: навіщо це вам? Невже ви станете привабливішими чи розумнішими за допомогою гаджету? Невже щоденні понти та потерта позолота на чавунних чайниках – це національна українська риса?

Хочете бути щасливими – то будьте ними! Це ж так просто – чесно, відповідально виконувати свою улюблену роботу; берегти природу свого краю; поважати, цінувати інших; радіти досягненням інших людей; любити свою сім’ю, родину; турбуватися про своїх близьких; допомагати слабшим; зберігати свої думки і помисли у чистоті; радіти всьому, і приймати усе те, що дається Вам долею; дякувати за кожен прожитий день на Землі… Спробуйте так пожити так хоч не довго. Спробуйте подивитися у своє серце і спитати – чого я хочу насправді? Що є найважливішим для мене? Хто я насправді? Нехай відповідь вас не лякає, якою б вона не була. Пам’ятаєте: лише людина, що вміє бути чесною з собою, може бути щасливою. «А як я зрозумію, що став щасливим?» спитаєте ви. Дуже просто. Ви відчуєте, сильніше ніж коли не будь, бажання – бажання жити.

Будьте щасливі!