Згідно з опублікованими підсумками публічного обговорення: «Пріоритети Міністерства охорони здоров’я на 2021-2022 роки: чого очікують громадяни та медична спільнота?», одним із основних пріоритетів у сфері охорони здоров’я на 2021-22 роки визначена розбудова системи громадського здоров’я, - зазаначає Олег Лук’янович, заступник директора Вінницького обласного центру громадського здоров’я.

На підставі наданих пропозицій учасників було узагальнено топ-10 пропозицій для пріоритетів МОЗ на 2021-22 роки:

  1. Розбудова системи громадського здоров’я: пріоритетність профілактики захворювань та активна участі лікарів первинної медичної допомоги.
  2. Вакцинація від COVID-19: проведення вакцинації усього населення (мінімум – 60%) у 2021 році.
  3. Забезпечення лікування COVID та пост-реабілітації: фінансування лікування хворих з COVID в амбулаторних умовах, програми з реабілітації пацієнтів.
  4. Рівний доступ до медичних послуг та допомоги: госпіталізація хворих з хронічними та важкими захворюваннями у період пандемії, а також доступ до первинної медичної допомоги у сільській та важкодоступній місцевості.
  5. Фінансування і управління закладами охорони здоров’я: подальша реалізація програми медичних гарантій через НСЗУ, можливість співфінансування медичних послуг та відповідальність за недотримання умов договорів з НСЗУ.
  6. Експертна допомога закладам охорони здоров’я: навчання керівників закладів основам медичного менеджменту, моніторинг системи якості надання медичних послуг.
  7. Психічне здоров’я: представлення стратегії розвитку (трансформації) сфери психічного здоров’я та її фінансування.
  8. Первинна медична допомога: підвищення якості надання послуг шляхом проведення оцінки та моніторингу.
  9. Промоція здоров’я та специфічні цільові групи: пріоритизувати проблеми підліткового здоров’я, доступ до медичних послуг та засобів пацієнтів з орфанними захворюваннями.
  10. Посилити антитютюнове законодавство: прийняття законопроекту №4358, приєднання до Протоколу про ліквідацію незаконної торгівлі тютюновими виробами.

Які ж пропозиції щодо розбудови системи громадського здоров’я рекомендовано врахувати МОЗ в документах з планування і формування політики громадського здоров’я?

- По-перше, розробити та впровадити програми з промоції здоров’я та профілактики захворювань, передусім тих, які можна попередити, з акцентом на здоров’я підлітків.

- По- друге, забезпечити інформування населення щодо питань профілактики здоров’я через центри громадського здоров’я.

- Обов’язково, визначити профілактику захворювань пріоритетом системи охорони здоров’я та передбачити фінансування необхідних програм.

- Сприяти найшвидшому ухваленню проекту закону про приєднання до Протоколу про ліквідацію незаконної торгівлі тютюновими виробами Рамкової Конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну.

- Посилити антитютюнове законодавство в Україні у найближчий час, на основі Рамкової Конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну та європейських директив. Цікаво, що під час обговорення серед 80 учасників було проведено опитування, яке продемонструвало однозначну підтримку таким заходам (окрім одного учасника), - резюмує Олег Леонідович.

Публічне обговорення організовано Коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ разом з Інститутом “Республіка” за сприяння Національного Демократичного Інституту та завдяки щедрій підтримці британського народу через Фонд розвитку ефективного врядування Сполученого Королівства.

Метою обговорення було сприяти відкритому інклюзивному діалогу між громадянами та урядом та формуванню культури проведення публічних консультацій щодо визначення пріоритетів та цілей політики урядової політики.