Сьогодні у кабінеті заступника Вінницького міського голови Галини Якубович відбулася зустріч за «круглим» столом, у результаті якої було підписано меморандум про співпрацю.

Меморандум було підписано між  Вінницьким обласним Центром громадського здоров’я (директор – Олександр Мельник),  Вінницьким міським центром соціальних служб (директор – Наталія Добровольська), Вінницькою обласною психоневрологічною лікарнею ім. акад.  Ющенка (директор – Софія Кучерук),  та ГО «Центр сприяння розвитку жіночої активності «Легко» (директор – Вікторія Хоменко).

  • Метою сьогоднішньої зустрічі є створення мультидисциплінарної команди, – прокоментувала подію заступник міського голови Галина Якубович, – з охорони психічного здоров’я у громаді міста Вінниці. Це перші кроки, але проблему необхідно вирішувати спільно.

Наталія Добровольська, директор Вінницького міського центру соціальних служб коротенько розповіла про підсумки роботи Швейцарського проекту, який був оголошений для українських міст з охорони психічного здоров’я українців.   Вінниччина  у даному проекті була представлена командою, яка пройшла поетапне навчання, що проводилося іноземними експертами у галузі психічного здоров’я. Досвід та знання, отримані від фахівців, які продемонстрували кращі світові моделі роботи у галузі психічного здоров’я, – усе це має працювати в наших реаліях, підкреслила Наталія Добровольська.

  • Триває реформування у галузі охорони здоров’я, у т.ч. у наданні психіатричної допомоги населенню, профілактики та соціалізації людей, що страждають на такі захворювання. – розповідає Олександр Мельник, директор ВОЦГЗ. – Специфікою таких захворювань є те, що людина може почувати себе працездатною, адекватною, але в період загострення можуть проявлятися  несприятливі наслідки як для її здоров’я, так і для оточуючих. Тому медико-соціальне спостереження за такою категорією громадян є необхідністю. Адже  надання психіатричної допомоги, яке надавалося раніше, зводилося до фактичного утримання у медичних закладах закритого типу. Від цього у сучасних умовах потрібно відходити, і надавати медичну допомогу  у комфортних для хворих умовах (вдома, у соціальних закладах).  Одним із завдань нашої спільної роботи є формування таких груп, які могли би супроводжувати хворого у ході лікування, після лікування, спостереження та соціалізації таких хворих.   До речі, психічне здоров’я громадян – це одна із складових громадського здоров’я, – підкреслив Олександр Мельник, – тому мова йде про навчання фахівців, які працюватимуть у мультидисциплінарних командах, зауважив директор Вінницького Центру громадського здоров’я.
  • Звичайно було прийнято, якщо людина з психічним розладом потрапляє в лікарню, – розповідає директор Вінницької обласної клінічної психоневрологічної лікарні ім. акад. Ющенка Софія Кучерук, – То перебуває там довготривало. І надалі, за наявності діагнозу психіатричного профілю, вважається, що має й надалі перебувати тільки у лікарні закритого типу. Насправді, на сьогоднішній день реформа проходить у всіх галузях охорони здоров’я. І пацієнти з психіатричними розладами мають перебувати у психоневрологічній лікарні у стаціонарі тільки у період гострого загострення хвороби. Отже, є загострення хвороби – пацієнти у лікарні. Ми знімаємо гострий стан, – каже Софія Олегівна. – призначаємо підтримуючу терапію, і тоді ці люди, точно так само, як і всі решта людей мають ті  самі права, і мають жити та перебувати у суспільстві. На підтримуючому лікуванні, якщо вони цього потребують.
  • Насправді це є на сьогоднішній день проблемою, – пояснює Софія Кучерук. – Тому що є чимало пацієнтів, яких нема куди виписати. Через довготривале лікування вони втратили родинні зв’язки. Крім того, всі чомусь бояться, коли людина має психічні розлади. Частими є випадки, коли пацієнта, якого виписують додому, часто провокують, і тоді відбувається погіршення стану. Ставлення до таких людей є також додатковим стресом для них. Існують проблеми у родинах, де постійно мешкає людина з психіатричними розладами, і там тоді існують проблеми психологічного вигорання.  

Є досить багато питань, які ми почали вирішувати, коли приїжджаємо до таких пацієнтів додому у складі мультидисциплінарної бригади. Вдячні, що поряд з лікарем-психіатром, лікарем-психологом та медичною сестрою, у команді працює соціальний працівник.

 Працюємо в межах Вінницької територіальної громади, тому спільними зусиллями, впевнена, зможемо  застосувати передовий світовий досвід у галузі психічного здоров’я і у нас, запевнила Софія Кучерук.