Аносмія – це повна втрата нюху. Патологія є досить серйозною проблемою, адже втрата нюху, як правило, супроводжується і втратою смаку. А це близько 40% можливостей сенсорної системи. Такий стан погіршує якість життя. І тут йдеться не тільки про емоції і почуття задоволення, які дарують нам вдихання аромату квітів, запаху смачної їжі чи парфумів коханої людини. Зниження або втрата нюху – небезпечний «прапорець» для здоров'я.

Так, втрата здатності відчувати смак їжі стає причиною того, що люди з аносмією втрачають вагу, бо пропускають прийоми їжі чи споживають значно менше, ніж зазвичай. А ще аносмія може бути першим проявом серйозних хвороб. 

Саме тому в цей день медична спільнота має на меті привернути увагу загалу до проблеми втрати нюху та підвищити обізнаність населення з цих питань. Отже, чому так важливо «тримати на контролі» свій нюх? Спробуємо розібратись.

Запах смачних страв стимулює виділення травних соків. Завдяки цьому наш шлунок готується до потрапляння їжі. Відсутність сприйняття аромату поступово може викликати розлади травлення. З іншого боку: більшість отруйних для людини речовин мають різкий і неприємний запах, він дратує слизову носа, викликає чхання і попереджає організм про небезпеку. При аносмії ж вони безперешкодно потрапляють в організм та викликають важкі розлади, які можуть призвести до фатальних наслідків.

Втрата нюху буває як вродженою, так і набутою.

Вроджена є наслідком повного або часткового недорозвинення відповідних рецепторів у дихальних шляхах. Часто ця патологія супроводжується вродженими аномаліями розвитку носа або лицьового черепа.

Набута втрата нюху буває периферійного чи центрального походження. Периферійна виникає при локалізації порушення безпосередньо в області носа і залежить від причин, що її викликали. Найчастіше набута аносмія є проявом вірусних інфекцій, алергічного риніту, які викликають набряк слизової оболонки носа. Втрата нюху може виникати при неврозах, істерії. При одужанні чи ліквідації причини нюх відновлюється в повній мірі.

Також серед причин аносмії – викривлення носової перегородки, гіпертрофія носових раковин, аденоїди та пухлини порожнини носа, запальні процеси носоглотки, опіки, побутові або хірургічні травми, токсичні ураження.  В цих випадках молекули ароматичних речовин не досягають периферійного відділу нюхового аналізатора.

Аносмія у людей похилого і старечого віку може бути проявом атрофічних змін у слизовій оболонці носа.

В разі периферійної набутої аносмії втрата нюху, як правило, супроводжується зниженням відчуття смаку.

Що можна сказати про центральну аносмію?

Вона розвивається при органічному ураженні центральної нервової системи. Може бути симптомом гострого або хронічного порушення мозкового кровообігу, новоутворення головного мозку, черепно-мозкової травми, арахноїдиту, хвороби Альцгеймера. Якщо патологічний процес локалізований в області коркових центрів нюху, людина визначає факт наявності запаху, але розпізнати його не може.

Особливої нагальності проблема аносмії набула саме зараз – в пандемію коронавірусної інфекції. Цей симптом зустрічається на перших етапах хвороби COVID-19 і може стати єдиним симптомом хвороби. Відмінною рисою є те, що втрата нюху через COVID-19 є раптовою, і трапляється, навіть, коли людина не має нежиті й може вільно дихати носом. Так само раптово нюх може повернутись назад.

Втрата нюху на перший погляд може здаватись не такою вже і страшною проблемою. Та ті хвороби, що стоять за нею, мають змусити кожного за найменших підозр не гаяти часу і звернутися до свого сімейного лікаря.

Діагностикою та лікуванням аносмії має займатись виключно фахівець.

Пам’ятайте: результат лікарських втручань та прогнози на майбутнє залежать від причин і термінів постановки діагнозу.

Отже, Ваше здоров’я – у ваших руках. Бережіть його.

 Інна Загайкевич, завідувачка відділу Вінницького

 обласного Центру громадського здоров’я