Імунітет – це комплекс реакцій, спрямованих на захист організму від інфекційних агентів і речовин, що відрізняються від нього чужорідними властивостями.

Імунна система здатна звільняти організм від таких генетично чужорідних об'єктів як бактерії та їх токсини, віруси, грибки, тощо. Вона контролює розвиток ракових клітин, своєчасно виявляючи і знищуючи ті, які ростуть безконтрольно.

Імунна відповідь здійснюється органами, що входять в імунну систему: вилочкова залоза (тимус), кістковий мозок, лімфатичні вузли, селезінка, мигдалини та аденоїди. Вчені встановили, що велика частина клітин-захисників розташовується в кишківнику - 80%.

Розрізняють вроджений імунітет і набутий (активний, пасивний). Імунітет починає формуватися ще до народження людини - в материнській утробі. Пасивний імунітет формується в організмі після введення вакцини.Вакцини стимулюють власну імунну систему організму до захисту людини від відповідної інфекції або хвороби.

Вакцинопрофілактика - штучне відтворення специфічної імунної відповіді з метою створення у людини несприйнятливості до інфекційних захворювань шляхом введення вакцин.

Вакцинація в Україні проводиться відповідно до Календаря профілактичних щеплень, який розроблено з урахуванням міжнародного досвіду, і на сьогодні, за умови його дотримання, він є найоптимальнішим для забезпечення повноцінного імунітету.

Календар профілактичних щеплень в Україні передбачає захист від 10 інфекційних захворювань, таких як: туберкульоз, гепатит В, дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція, кір, краснуха, епідемічний паротит.

Слід пам’ятати, що здоровий імунітет - це щоденна та кропітка робота над способом життя і своїми звичками, здоровий контакт із зовнішнім світом та прихильність до вакцинації.

Щоб зміцнити свій імунітет людині необхідно:

 1. Повноцінне здорове харчування. Їжа має бути збалансованою та різноманітною - тобто необхідно споживати всі доступні продукти.

Основні правила здорового харчування:

 • Контролюйте калорійність їжі.Споживати з їжею потрібно стільки калорій, скільки витрачається.
 • Щодня вживайте достатню кількість корисних харчових продуктів: овочів, бобових, фруктів, цільних злаків, горіхів, насіння, яєць, нежирного м’яса, риби та молочних і кисломолочних продуктів.
 • Уникайте частого споживання харчових продуктів та страв із значним вмістом солі, цукру та надмірним вмістом жиру.
 • Дотримуйтесь оптимального режиму харчування: сніданок протягом першого часу після підйому, обід та вечеря не пізніше трьох годин до сну; інтервал між основними прийомами їжі не перевищує 3,5 - 4 години; протягом дня один-два перекуси.
 • Пийте достатньо рідини. Обирайте напої, які не містять багато калорій. Не починайте вживати алкоголь або обмежте його споживання. Норма рідини в день для дорослої людини - 4% від загальної маси тіла, тобто 2800 – 3000 мл/день при вазі 70-75 кг.
 1. Регулярні заняття спортом, рухливий спосіб життя.

Фізична активність не тільки зміцнює імунітет, але й позитивно впливає на тривалість життя, визначає самопочуття та незалежність у глибокій старості.

Зробіть рухову активність частиною вашого повсякденного способу життя. Почніть з малого: ходіть більше, сідайте на автобус не на своїй зупинці, а на сусідній, віддайте перевагу не перегляду телевізора, а прогулянці, і вже через деякий час ви побачите помітні результати.

 1. Відмова від шкідливих звичок, таких як паління, вживання алкогольних напоїв, наркотичних речовин тощо.

Куріння і алкоголь значно скорочують тривалість життя людини. Тому здоровий спосіб життя з ними просто несумісні.

 1. Здоровий і повноцінний сон.

Повноцінний міцний сон – одне з найважливіших умов гарного імунітету та доброго самопочуття. Бажано відправлятися в ліжко в один і той же час і спати не менше 6-7 годин. Перед сном добре здійснити невелику пішохідну прогулянку або хоча б добре провітрити кімнату.

 1. Загартовування.

Це не обов'язково купання в ополонці або обливання холодною водою на снігу. Контрастний душ принесе не менше користі, при цьому різниця температур може бути на початку невеликою. Загартовування не тільки зміцнює імунітет, але і тренує судини, вегетативну нервову систему і піднімає загальний життєвий тонус.

 1. Дбайливе ставлення до своєї психіки.

На імунітет людини великий вплив має її психоемоційний стан. Тому для зміцнення імунітету важливі уміння протистояти стресу, оптимізм, інтерес до нового, уміння встановлювати близькі взаємини, позитивне мислення, активна інтелектуальна діяльність, творчість і самореалізація.

 

Людмила Зубко,

завідувачка відділу Вінницького обласного

Центру громадського здоров’я