На цих кадрах ви бачите як працює мобільна пересувна спеціалізована лабораторія з дослідження ВІЛ/СНІД та гепатити В та С , а також Covid-19. – розповідає директор Вінницького обласного центру громадського здоров’я Олександр Мельник.

–  За час роботи  мобільної лабораторії, яка працює в рамках акції на Європейській площі з минулої п’ятниці,  в середньому 60-70 осіб щоденно проходять тестування.  За 7 днів роботи, на щастя,  ВІЛ/СНІД позитивних не виявлено. А ось аналізи, проведені на виявлення гепатитів В та С, мають позитивні результати, які потребують додаткових лабораторних дообстежень уже в умовах спеціалізованого закладу.

  • Враховуючи досвід минулих акцій (як правило, такі тестування Центром громадського здоров’я спільно з Клінікою Інфекційних хвороб проводяться двічі на рік), вони є досить продуктивними. Так, з 640 обстежених осіб минулого року, були виявлені 1 людина  ВІЛ-інфікована, одна особа виявилася інфікованою гепатитом С, і близько 20 осіб  хворіли гепатитом В. Отже, знаючи свій статус, ці люди мали б все відкоригувати у своєму житті, здоров’ї та оточенні по новому, – підсумував Олександр Мельник.
  • Не дивлячись на активні дощі в період проведення нашої акції з нагоди Дня пам’яті померлих від СНІДу, приємно здивовані, що періодично біля нашої мобільної лабораторії вишиковується чималенька черга. – розповідає Інна Дидь, заввідділом організаційно-методичної роботи та епідмоніторингу, лікар-епідеміолог Вінницького Клінічного центру інфекційних хвороб. – Люди приходять самі, прочитали у соцмережах про акцію. Досить активною є молодь. Цікавляться, хочуть знати, говорять, що це актуально, тому що в лікарню записуватися спеціально забирає багато часу (це ж молоді люди, у яких багато інших справ), тому перевіритися  «по дорозі» – це зручно. Для них актуально, що у центрі Вінниці стоїть мобільна лабораторія – для них це «ОК». 
  • ВІЛ їх не відлякує, – коментує далі Інна Іванівна. – Так, важливо знати для себе свій статус, – так нині говорить чимало молодих вінничан. Розповідають, що їм подобаються такі акції. Запитують, коли буде наступного разу.
  • Якщо проаналізувати віковий сегмент, люди якого віку приходять протестуватися, щоб дізнатися про свій статус?
  • Молоді приходить значно більше, – переконана лікар-епідеміолог. – НЕ відлякують їх слова «ВІЛ» «СЕКС», для них актуальніше те, що необхідно дбати про своє здоров’я. 
  • Людей середньої вікової групи більше цікавлять тестування на гепатити. До речі, з досвіду роботи можу зазначити, що непоодинокі випадки, коли ВІЛ виявляють у людей 50-60+. Це наслідки певних життєвих моментів молодості.  Тому обстежитися на ВІЛ у старшому віці – це перш за все про серйозне ставлення до власного здоров’я, і для цього необхідно використовувати кожну таку можливість.
  • Такі акції Центром СНІДу проводилися роками. Впевнена, що люди, які отримавши «тривожний дзвіночок» при обстеженні на акції, потім починали свій нелегкий шлях боротьби зі страшною хворобою.
  • Звичайно. До речі, в перший день роботи лабораторії підходили люди, які говорили, що так, ми вас уже чекали. Люди, які регулярно намагаються перевіряти свій статус щороку, вже як постійні відвідувачі.
  • Є люди, які в минулих роках отримали ВІЛ-позитивний тест. В результаті ретельного комплексу дообстежень, проведених на базі нашої лікарні, вони отримують лікування та перебувають у зоні контролю фахівців.
  • Важливо усвідомити, що ВІЛ на сьогодні не є вироком. У суспільстві, на жаль, існує соціальна дискримінація. Але, якщо, скажімо, ВІЛ-інфікована молода особа приходить до нашого центру на консультацію разом з мамою, то мама слухає настанови лікаря тільки за згодою своєї дитини. От якщо він/вона погоджуються, тоді працюють разом. Звичайно, батьки, сестри, брати – це підтримка, але пацієнти реагують по-різному. Є такі пацієнти, які обстежилися самостійно, дізналися свій діагноз, на другий тиждень приводять всю свою родину, тобто реакції бувають різні, підкреслила лікар.

Нагадуємо: пройти тестування на ВІЛ, Covid-19 можна щодня на Європейській площі з 12.00 до 17.00 по 21 травня включно. Приходьте!

Наталія Федорченко, ВОЦГЗ

Більше статей