За даними ВОЦКПХ основними джерелами забруднення атмосфери, на території області, є:  викиди від автотранспорту та викиди Ладижинської ТЕС. В період опалювального сезону, суттєвим чинником забруднення атмосферного повітря, на території населених місць, є викиди теплопостачальних підприємств.

Моніторинг  за станом атмосферного повітря, здійснювався на території 171 населеного пункту області.

Протягом 2020 року в міських та сільських поселеннях досліджено 3524 проб повітря, з яких 252 проби  не відповідають вимогам по вмісту забруднюючих речовин, що складає 7,2%, в 2019р. - 6,9%, 2018р. – 5,3%, в 2017р. – 2,9%.

Із загальної кількості досліджень – 58,1% (2046 проби) складають проби   в міських поселеннях та 41,9% (1478 проби)  - в сільських.

У звітному році питома вага проб з перевищеним вмістом забруднюючих речовин підвищилась, як по міським поселенням з 8,5% в 2019р. до 8,8% в 2020р., так і по сільським - з 4,4% в 2019р. до 4,9% в 2020р.

В структурі визначених інгредієнтів найвища питома вага проб з перевищенням ГДК :

-              в міських поселеннях реєструються по пилу, оксиду вуглецю, фенолу і його похідних, азоту діоксиду, формальдегіду;

-              в сільській місцевості  - по пилу, оксиду вуглецю, формальдегіду, сірчистому ангіду, азоту діоксиду.

Як зазначив директор ВОЦГЗ Олександр Мельник: «Стан атмосферного повітря – це один із важливих факторів впливу на стан здоров’я населення області. Вжиття заходів щодо зменшення забруднення повітря – це одне із завдань, яке  стоїть перед громадським здоров’ям. Адже, якщо враховувати пряму патологію, яка безпосередньо пов’язана зі станом атмосферного повітря та повітря закритих приміщень,  то хвороби органів дихання серед дорослого населення нині на 5 -му місці, а серед дитячого – на 3-4 місці серед найпоширеніших хвороб, які реєструються на Вінниччині, у т. ч. і на території м. Вінниці».

 «Впровадження інноваційних технологій у напрямку моніторингу якості атмосферного повітря – це можливість покращити ситуацію спільними зусиллями. Це гарна і потрібна громаді справа», - вважає завідувачка відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Оксана Скоробогач.

Фахівці Вінницького обласного центру громадського здоров’я,  ДУ «Вінницького обласного Центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України», Вінницького національного технічного університету, Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, Вінницького обласного центру з гідрометеорології, а також чеської неурядової організації «Арніка» долучились до онлайн-конференції, в рамках якої і відбулось підписання Меморандуму.

Більше інформації на https://www.facebook.com/vinocgz 

Більше статей