Часто жінки запитують, що краще для обстеження молочних залоз УЗД чи мамографія? Коли необхідно обстежуватися, відвідувати мамолога?

 І такі запитання дуже тішать медиків, адже ці жінки піклуються про своє здоров’я завчасно. Більшість із представниць прекрасної статті бояться звертатись до лікаря, особливо онколога, робити УЗД грудей чи мамографію, бо є страх почути діагноз, якого вони намагаються уникнути. Однак, впевненість у відсутності раку дає саме скринінг (УЗД, мамографія або МРТ) з обов’язковим оглядом мамолога.

Скринінг буде результативним, якщо дану діагностику проходити систематично, а не тоді коли вже є скарги, каже доцент кафедри онкології, променевої діагностики та променевої терапії Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова, онкомамолог Подільського регіонального центру онкології Володимир Дроненко.

  • Кожна дівчина/жінка має проходити огляд мамолога з профілактичною метою один раз на рік. І це мінімум, який в результаті може врятувати здоров’я, а інколи і життя. На сьогодні ультразвукове дослідження (УЗД) і мамографія – це одні з основних інструментальних методів обстеження молочних залоз. Вони давно довели свою ефективність. При цьому варто зазначити, що УЗД молочних залоз є найкращим методом для жінок до 40 років, тоді ж як, мамографію потрібно виконувати жінкам старше цього віку, - зазначив Володимир Дроненко.

За словами онкохірурга обидва методи є досить інформативними та доступними у діагностиці структурних змін в молочній залозі, однак кожен має свою специфіку, свої переваги і недоліки.

  • Мамографія та УЗД доповнюють, але не замінюють один одного. Чому мамографію рекомендують робити саме жінкам після 40-ка років? Тому що у жінок репродуктивного віку, до 40 років, у структурі молочної залози здебільшого переважає залозиста та фіброзна тканина, яка знижує інформативність мамографічного обстеження. А тому в такому віці показано робити ультразвуку діагностику. Натомість, переважання у структурі молочних залоз жирової тканини, що характерне для жінок старшого віку, потребує такого обстеження, як мамографія. Саме вона дозволяє діагностувати рак грудей на ранній стадії, дає можливість побачити аномальний розвиток тканини набагато раніше, – зазначив Володимир Дроненко.

Водночас ультразвуковій діагностиці надається перевага при необхідності динамічного спостереження за виявленими раніше патологіями, так як цей метод дослідження можна проводити багаторазово, незалежно від віку пацієнта. Крім того, за допомогою УЗД можна обстежувати молочні залози з різних сторін. Ультразвукове обстеження немає протипоказів для проведення, його можна виконувати і під час вагітності, і під час годування груддю.

Кожна здорова жінка повинна систематично проходити мамографічний скринінг, починаючи з 50 років не менше одного разу на два роки. Водночас, тим, хто перебуває у групі ризику, потрібно проходити обстеження з 40 років, не рідше одного разу на рік.

До так званої групи ризику відносять пацієнтів з обтяженим спадковим анамнезом: (хтось із кровних рідних: мама, сестра хворіли на рак молочної залози), пізнім першим дітонародженням, безпліддям; пізньою менопаузою (55 років і старші); підтвердженою мутацією генів BRCA-1 або BRCA-2; тривалою гормонозамісною терапією після менопаузи.

Достовірність результатів обстеження молочних залоз залежить і від якісного обладнання, і від кваліфікації лікаря, який робить оцінку результатів. На сьогодні Подільський регіональний центр онкології має в своєму арсеналі сучасні цифрові мамографи та ультразвукові апарати та висококваліфікованих лікарів. А тому, щоб пройти скринінг, відвідати мамолога ПРЦО потрібно: знайти для цього час,

взяти направлення у сімейного лікаря та для зручності через «електронну чергу» записатися на прийом до фахівців. Це можна зробити і через офіційний сайт ПРЦО і за телефоном : (0432)46-16-27, 56-08-25.

  • На ранній стадії рак молочної залози виліковний у 95% випадків. Тому важливо регулярно проходити обстеження у мамолога. Я б сказав, що відвідувати лікаря мамолога щороку з профілактичною метою – це обов’язок кожної жінки. Адже це турбота не лише про своє здоров’я, а й про майбутнє своїх рідних – тих, кого любите і цінуєте. Щорічне обстеження, в тому числі проходження мамографії чи УЗД – це перш за все бути впевненому, що ваші молочні залози здорові та далі жити спокійно, а по друге, щорічні медичні чекапи дають можливість діагностувати недугу на ранньому етапі зародження хвороби, вилікуватися, і назавжди залишитися в ремісії», – зазначив Володимир Дроненко.

 

Більше статей