За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я в світі від причин, пов’язаних з курінням, щорічно передчасно вмирають більше, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків, або від СНІДу.

З історії відомо, що під час експедицій Колумба індіанці дарували прибульцям тютюнові листя, які використовувалися для куріння, жування та лікування. Сам Колумб не оцінив рослину, а ось один з його моряків «привіз» з експедиції звичку палити. Згодом саме він і став першою європейською жертвою.

Тютюнокуріння є одним з основних і вирішальних факторів ризику виникнення таких неінфекційних хвороб, як серцево-судинна патологія, цукровий діабет, злоякісні новоутворення, хронічні обструктивні захворювання легень.

Всесвітня організація охорони здоров’я в 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну (World No-Tobacco Day). Перед світовою спільнотою було поставлено завдання – домогтися того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління зникла. XXI століття настало, але проблема не зникла. Боротьба з нікотином триває.

Для нашої країни проблема є не менш серйозною. Дослідження STEPS, що проводилося в липні-листопаді 2019 року, виявило дуже високу поширеність тютюнокуріння, яке є одним із провідних факторів ризику неінфекційних захворювань. Кожен третій респондент віком 18–69 років – курець. Серед них половина чоловіків та кожна шоста жінка. Дослідження демонструє високий і зростаючий рівень куріння серед жінок. Новітні тютюнові продукти, такі як системи нагрівання тютюну та електронні сигарети, використовуються дедалі частіше, особливо молодшими групами населення. Збільшення їх доступності та вживання також може сприяти зростанню показників поширеності куріння. Кожен п’ятий нинішній курець (за даними дослідження STEPS) намагався безуспішно відмовитись від куріння протягом останніх 12 місяців. Ця частка була особливо високою серед жінок у віковій групі 18–29 років, де майже половина мала невдалу спробу кинути курити.

Саме тому перед медичною спільнотою стоїть першочергова задача – істотно підвищити рівень успішного припинення паління. Є багато запитань та труднощів, з якими зіштовхуються під час процесу припинення куріння. Дехто складно переживає «синдром відміни». Та шанси суттєво зростають в разі професійної допомоги. Саме тому цьогоріч робиться акцент на мобілізації лікарів та медичних спільнот для заохочення пацієнтів-курців кинути зараз.

Основним меседжем у припиненні куріння та головним мотиватором мають стати слова колишнього курця: «Труднощі, пов’язані з процессом припинення куріння, – явище тимчасове. Переваги від припинення куріння – на все життя!»

 

Вінницький обласний

центр громадського здоров’я

Більше статей