Щорічно у другий понеділок травня більшість країн світу відзначає Всесвітній день боротьби з меланомою.

Заходи у всеукраїнському масштабі проводяться з 2009 року згідно з Протоколом приєднання України до Всесвітньої програми «Євромеланома», учасниками якої є понад 20 європейських країн. Головна мета проведення Всесвітнього дня меланоми – підкреслити зростаючу поширеність злоякісної меланоми, привернути увагу до ранньої діагностики та профілактики меланоми, одної з найнебезпечніших злоякісних пухлин.

 Її називають «чорною королевою онкології». Вона відноситься до одних із найнебезпечніших злоякісних новоутворень. Відзначається швидким темпом росту і метастазуванням злоякісних клітин по всьому організму.

Мова йде про меланому. Пухлина вкрай підступна і може протягом першого року після виявлення призвести до смерті.  Водночас – це хвороба з сприятливим прогнозом щодо лікування, якщо виявити на ранніх стадіях. Зазвичай вона маскується під родимку (невуси). Аби не пропустити переродження доброякісного новоутворення в злоякісне, а цьому слугує багато факторів, чи хоча б «впіймати» хворобу на початковій стадії, потрібно регулярно відвідувати онколога або дерматолога, – розповідає ЛОР-онколог Подільського центру онкології, кандидат медичних наук Ігор Феджага. Лікар наголошує, що особливо це стосується тих людей, у яких багато пігментних новоутворень.

«Напевне, у світі не існує людини, у якої немає хоча б однієї родимої плями на шкірі. Одні  з ними вже народилися, а в інших вони появилися протягом життя. У більшості випадків їх наявність не є проблемою. Однак, у наш прогресивний час  – факторів, які сприяють на переродження невусів (родимок) у меланому чи рак шкіри все більше. Цивілізація нас руйнує, і це не міф. Наприклад зловживання солярієм, ненормовані засмаги вважаюється найбільшими провокатором розвитку недуги. А тому не потрібно вважати пігментні утворення несерйозною проблемою і забувати що із звичайної родимки може розвинутися меланома, яка все частіше зустрічається у пацієнтів різного віку. Хвороба розвивається стрімко, дуже швидко починає давати метастази, а на пізніх стадіях вражає внутрішні органи. Тому важливо вчасно виявити новоутворення. На перший погляд банальне, але своєчасне обстеження може врятувати здоров’я і життя людей. Діагностика не складна, огляд проблемних ділянок шкіри відбувається без болю та операційного втручання, за допомогою дерматоскопа. Завдяки дерматоскопії, яка успішно застосовується в усьому світі, можна вивчити підозрілі новоутворення. У разі підозри на меланому у Подільському регіональному центрі онкології можна пройти дообстеження та якнайшвидше розпочати лікування – зазначає Ігор Феджага.

Лікування меланоми залежить від стадії розвитку хвороби. На початкових етапах розвитку пухлини без метастазів застосовують хірургічне лікування з широким висіченням в межах здорових тканин. Границі видалення залежать від глибини проникнення меланоми і місця її розташування. Якщо ж хворобу запустити застосовують уже методи лікування такі, як  імунотерапія і хіміо- та променева терапії. У Подільському центрі онкології застосовують усі сучасні методи лікування, дотримуючись світових стандартів. Схему терапії для пацієнтів підбирають індивідуально, враховуючи всі критерії, детально обговорюючи все на дисциплінарній комісії за участю хірурга-онколога, хіміотерапевта і радіолога.

«Переродження доброякісного новоутворення в злоякісне відбувається не раптово. Існують ознаки, які дають можливість вчасно запідозрити меланому – це будь-які зміни, що відбуваються з невусом (родимкою). Це і зміна забарвлення, збільшується розмір, стає інша симетричність, з'являється затвердіння. Поява пігментних або непігментних розростань, що йдуть від пігментної плями в різні боки також може вказувати на злоякісне перетворення родимих плям. Поява чогось подібного, не завжди є проявом меланоми, однак, це точно привід звернутися до лікаря, адже краще проконсультуватися у фахівця,  ніж  втратити дорогоцінний час», – підкреслює Ігор Феджага.

Аби отримати кваліфіковану допомогу лікарів Подільського регіонального центру онкології потрібно зробити перший крок – взяти електроне направлення у свого сімейного лікаря. Його він вам може скинути смм-повідомленням на телефон. Після, для зручності необхідно записатися на консультацію до онколога на обраний вами час і день. Це можна зробити через  офіційний сайт ПРЦО. Зважаючи, що не у всіх населених пунктах Вінниччини сьогодні є хороший Інтернет-зв’язок, домовитися про прийом можна і за телефоном: (0432)46-16-27, 56-08-25. Крім того, Ігор Феджага без вагань надає і свій особистий телефон: (096)-783-32-12), по якому у робочий час можна проконсультуватися і отримати необхідну інформацію.

Окрім того, каже головний лікар Подільського регіонального центру онкології Володимир Шамрай онкологи онкоцентру готові надати консультацію і сімейним лікарям, які є «ближчі» до пацієнта, до яких ідуть в першу чергу.

«У зв’язку із реформами та укрупненням районів значно погіршився зв'язок між первинною ланкою, лікарями районних лікарень, де онкологів майже не залишилося та спеціалістами спеціалізованих центрів. Від цього страждають в першу чергу люди. Адже за тими хто відноситься до групи ризику, тобто у кого шанс захворіти на рак великий, насправді ніхто не спостерігає і планові огляди ніхто не проводить. Здебільшого пухлину діагностують за самозверненням пацієнта, коли рак точно уже не на ранній стадії. До того ж спостерігається низька онконастороженість сімейних лікарів, які на первинці упускають чи не помічають пухлин, в тому числі злоякісних новоутворень на шкірі, а це також стає причиною пізнього звернення хворих у профільні лікарні до спеціалістів-онкологів. А тому, якщо є щонайменші сумніви, закликаємо сімейних лікарів проконсультуватися із онкологами ПРЦО, чи одразу не втрачати часу направляти пацієнта в заклад, який спеціалізується на лікуванні і діагностиці пухлин», - каже Володимир Шамрай.

До речі, як наголошує Ігор Феджага, ризик появи меланоми вищий, якщо у кровних родичів був такий діагноз.

«Меланома може бути не тільки на шкірі. А ще – на сітківці ока, слизових і під нігтями. Хоча в переважній більшості  випадків зустрічається саме меланома шкіри. Не дивлячись на можливий агресивний перебіг, в абсолютній більшості випадків при своєчасному зверненні можливо досягнути задовільних онкологічних та косметичних результатів і повноцінно жити », – зазначив Ігор Феджага.

 

Більше статей