– У наш час здоров'я – це не відсутність хвороб, а фізична, психологічна, соціальна гармонія людини, її доброзичливе ставлення як до інших людей, так і до навколишнього середовища, – розповідає директор Вінницького обласного центру громадського здоров’я Вінницької обласної ради Олександр Мельник під час брифінгу, присвяченому Всесвітньому Дню здоров’я.

 –  Згідно з даними вчених, здоров'я залежить від багатьох чинників: більше ніж на 50%  обумовлено способом життя людини, близько 40% – соціальними й природними умовами життя, 10% становить спадковість. Цьогоріч Всесвітній День здоров’я проходить під гаслом «Створення більш справедливого та здорового світу»:

  – Зрозуміло, що не у всіх мешканців Вінниччини однакові умови проживання та доступності до отримання медичної допомоги і задоволення соціальних потреб.  Є території, де відзначається інтенсивна забрудненість, існує відмінність умов проживання людей у сільській місцевості та у місті.  

 Якщо говорити про спосіб життя, то якщо у сім’ї приділяється увага спорту, фізичному вихованню, здоровим ціностям, такі люди проживають довге, цікаве  та наповнене змістом життя.

– Коли говорити про гасло цьогорічного  Всесвітнього Дня здоров’я, – аналізує Олександр Мельник, – то  у ньому  закладене певне вирівнювання ставлення до власного здоров’я, до доступності медичних послуг. Зрозуміло, що розшарування суспільства було; не в усіх мешканців Вінниччини однакові можливості щодо отримання медичних та соціальних послуг як по коштам, за місцем проживання, так і по затраченому часу.

– Одним із завдань медичної реформи, яка проводиться в Україні, – є наближення медичних послуг до населення. Реалії далеко не ідеальні. Для того, щоб медична допомога охоплювала мешканців регіону рівномірно, потрібні певні умови. Тому й існує відміність між можливостями отримання медичної допомоги населенням сільської місцевості та у місті. Це включає також і сконцентрованість спеціалізованих медичних закладів на території міст, в обласному центрі це виражено  більш інтенсивно.  Доступність медичних послуг у віддалених селах регіону – це також нині проблема, яку вирішувати не так просто. До речі, пандемія ковіду це й довела нам.

Демографічна ситуація в області також вирізняється: смертність сільського населення значно вища від смертності у місті. У сільській місцевості мешкає більше людей похилого віку (13%), ніж у місті (11%).  Це уразлива група, як і щодо захворюваності, так і до необхідності надання медичної допомоги. В таких умовах сімейним лікарям, навіть ще до епідемії було важко охопити декларуванням населення. Скажімо, одна справа укладати декларації на території мікрорайону з багатоповерховими забудовами (декілька будинків, і вже 2 тис. чол.) зовсім інша – в сільській місцевості, де все розкидано по хуторах, чи у селах проживають 50-100 мешканців. Тоді навіть укладення декларацій є проблематичним. Дуже важливим щодо доступності фактором є і своєчасність надання медичної допомоги...

Детальніше - у відеосюжеті

Більше статей