Розсіяний склероз належить до групи автоімунних захворювань, при якому імунна система людини руйнує захисну оболонку – мієлін, що покриває нерви. Даний процес порушує взаємозв’язок між мозком та іншими частинами тіла, в результаті якого пошкоджуються нерви, а це – незворотний процес.
За даними Міністерства охорони здоров'я, в Україні на розсіяний склероз хворіють понад 18 тисяч осіб.

РС – хвороба молодого віку, найчастіше початок припадає на третє-четверте десятиліття життя, рідше на друге або п’яте. Але опитування хворих MSIF показало, що до 10% хворих відчували перші симптоми хвороби ще до 16 роківЖінки хворіють в 2-3 рази частіше, ніж чоловіки; люди білої раси – частіше за інші расові групи. Щорічна захворюваність у світі складає близько 3,5-5 осіб на 100тис. населення і впродовж останніх декілької десятиліть поширеність і захворюваність неухильно зростає.

Вперше РС описав у 1868р. Жан-Мартен Шарко. З того часу вчені доволі сильно просунулися у вивченні цього захворювання.

РС хронічна аутоімунна хвороба, при якій вражається мієлинова оболонка нервових волокон головного та спинного мозку. Хоч при розмові «склерозом» часто називають порушення пам’яті в літньому віці, назва «РС» не має відношення ні до старечого «склерозу», ні до розсіяності уваги. «Склероз» в даному випадку має значення «рубець», а «розсіянний»  «множинний», оскільки відмінна риса хвороби при патологоанатомічному дослідженні – наявність розсіяних по всій центральній нервовій системі без певної локалізації вогнищ склерозу – заміни нормальної нервової тканини на сполучну. Вважається, що РС виникає у пацієнтів із спадковою схильністю й ініціюється певними факторами навколишнього середовища, наявністю аутоімунних хвороб.


Симптоми розсіяного склерозу різняться в залежності від ступеня та місця пошкодження нервової системи. Серед них: оніміння або слабкість однієї або кількох кінцівок, часткова або повна втрата зору, двоїння в очах, поколювання або біль у різних частинах тіла, проблеми з координацією рухів або невпевнена хода, підвищена втомлюваність, запаморочення. У важких випадках хворі з на РС можуть втратити можливість ходити і говорити.
Діагностика розсіяного склерозу на ранніх стадіях є складною, оскільки симптоми захворювання можуть з’являтися і зникати, іноді навіть на місяці. Для встановлення диференціального діагнозу хворому необхідно зробити магнітно-резонансну томографію, пройти дослідження викликаних потенціалів (зорових, соматосенсорних, слухових), здати аналіз крові на інфекційні захворювання, а також проконсультуватись у вузьких спеціалістів.
Зараз існують препарати, що дозволяють запобігти загостренню захворювання, змінити перебіг хвороби та полегшити її симптоми.
Одночасно з лікуванням таким хворим необхідно вести здоровий спосіб життя, уникати стресів, переохолоджень, не перегріватися (протипоказане довготривале перебування на сонці, прийом гарячих ванн, споживання гарячого чаю, засмага, відвідування солярію чи теплих країн).

Також корисними будуть заняття з ЛФК та коригування свого раціону харчування. Адже від зміни способу життя залежить пом’якшення проявів хвороби, тривалість ремісії (відновлення певних функцій організму), а це дозволить уникнути ранньої інвалідизації.

 

Більше статей