Напередодні Всесвітнього дня діабету, який відзначається щорічно 14 листопада, фахівці Вінницького обласного Центру громадського здоров'я обговорили ситуацію із захворюваністю на Вінниччині з медиками Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру.

Першочерговим заходом профілактики цукрового діабету, особливо для людей, що становлять групу ризику, – каже директор Вінницького обласного центру громадського здоров’я Олександр Мельник, – в умовах зростання захворюваності на коронавірус є вакцинація. Важливо захистити себе, особливо якщо Ви хворієте на цукровий діабет.


На жаль, як показує щоденна статистика, теперішня хвиля ковіду – це хвиля саме невакцинованих, найбільше потребують кисневої підтримки та реанімаційних заходів саме люди, у яких наявна важка хронічна патологія.
На сьогодні мешканці області можуть обирати вакцини проти Covid-19 на вибір, масові центри вакцинації населення та пункти щеплень працюють щоденно, без вихідних.
Приходьте, вакцинуйтеся, захистіть себе від важкого перебігу коронавірусної хвороби. Збережіть своє власне життя!

Згідно оперативної інформації, майже 50 тисяч людей у Вінницькій області хворіють цукровим діабетом, – розповідає директор Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру Пилип Прудиус. – З них більше 10 тисяч осіб є інсулінозалежними. Серед яких більше 400 –дітей. Але як показує практика, на один виявлений випадок цукрового діабету припадає три випадки невиявлених. Здебільшого пацієнти, що хворіють на ЦД, мають комплекс проблем: гіпертонічну або ішемічну хвороби серця, хвороби шлунково-кишкового тракту, і є групою ризику.

Діабет – не хвороба, а спосіб життя. Фактично ті, хто звертається до ендокринологічного диспансеру, вчаться жити по-новому, – доєднується до розмови Роман Поляк, лікар-ендокринолог, завідувач тренінговим центром. – Люди з цукровим діабетом мають жити за певними правилам: правильний режим харчування та систематичний контроль захворювання. Це і є найкращою профілактикою усіх ускладнень діабету.

Якими є поради лікаря-ендокринолога щодо профілактики цукрового діабету для мешканців Вінницької області?
Правила прості, – коментує Роман Поляк. – Більше рухайтеся, менше споживайте жирної, калорійної та солодкої їжі, слідкуйте за масою тіла, артеріальним тиском та холестерином крові.

Які симптоми є сигналом для звернення до ендокринолога? Яким на сьогодні є маршрут пацієнта?
Класичними симптомами цукрового діабету є постійна спрага, збільшення частоти сечовипускань, втрата маси тіла на фоні підвищеного апетиту. – нагадує лікар-ендокринолог.
Маршрут пацієнта в умовах реформування охорони здоров’я такий: спочатку пацієнт звертається до сімейного лікаря, проходить дослідження на цукор крові. Якщо є необхідність, сімейний лікар виписує електронне направлення до лікаря-ендокринолога і людина проходить необхідні обстеження та отримує рекомендації щодо лікування у нашому спеціалізованому закладі.

За словами Пилипа Прудиуса, останнім часом стовідсотково збільшилася кількість пацієнтів, які після лікування Covid-19 , потребують спеціального реабілітаційного лікування в ендокринологічному диспансері.
– Ми бачимо, що до нас поступають постковідні пацієнти, і найчастіше це ті, хто хворіє цукровим діабетом 2 типу. Дуже часто їхній стан у післяковідний період загострюється, і такі пацієнти вимушені переходити на інсулін. На жаль, найвища смертність у післяковідних пацієнтів фіксується серед хворих на цукровий діабет, підкреслив директор ендодиспансеру.
Єдина рекомендація для людей, хворих на ЦД, вакцинація, і тільки вакцинація

Більше статей