На Вінниччині розпочалася підготовка до проведення «Національного серопревалентного дослідження COVID-19»,  партнерами якого є  МОЗ України, Центр громадського здоров’я, Товариство Червоного Хреста України, ГО «Український Інститут соціальних досліджень ім. О. Яременка  та медична лабораторія ДІЛА.

Проект покликаний визначити поширення антитіл до коронавірусу SARS-CoV-2 серед загального населення України. В результаті  науковці оцінять стан популяційного імунітету населення, визначать найуразливіші групи до інфікування, доступ до тестування, частку безсимптомних випадків серед дорослого населення, а також можливі фактори ризику.

Алгоритм роботи на підготовчому етапі включає медичний, соціологічний компонент та логістику. Про все це і трохи більше спільно радилися заступник Вінницького обласного Центру громадського здоров’я Олег Лук’янович, заввідділом неінфекційних хвороб ВОЦГЗ Тамара Васильчук та Сергій Глухенький, голова обласної організації Товариства Червоного Хреста.

Дослідження планують проводити у два етапи: польовий та аналітичний.

Польовий етап передбачає формування мобільних бригад. Кожна складатиметься з соціологічних працівників та медика, які проводитимуть опитування та братимуть зразки крові для проведення в лабораторіях тестів на наявність антитіл до коронавірусу. Таким чином планують охопити до 9 000 обраних рандомно дорослих українців, які живуть у всіх регіонах України в населених пунктах із різною кількістю жителів – від сіл до великих міст, мають різний вік та стать. У Вінницькій області планується проведення дослідження у 26 населених пунктах.

Під час аналітичного етапу передбачається оброблення заповнених анкет та формування реальних статистичних результатів, репрезентативних для всієї України.

Обидва етапи дослідження фахівці планують завершити протягом літа. Це абсолютно добровільна для громадян ініціатива, у результаті якої вони отримають безкоштовні результати тестів на антитіла. Проєкт реалізують у рамках спільного для Міністерства охорони здоров’я та Світового банку проєкту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей».

Важливість проведення даного дослідження прокоментував заступник директора Вінницького обласного центру громадського здоров’я Олег Лук’янович:

  • Це дуже важливо для глибшого розуміння захворюваності. Ми зможемо побачити ціліснішу картину, врахувати інформацію про тих людей, які хворіли безсимптомно, або з різних причин не зверталися до лікаря по допомогу.

Більше статей