Туберкульоз поширюється від людини до людини через повітря. При кашлі, чханні або відхаркуванні люди з легеневим туберкульозом виділяють в повітря бактерії туберкульозу. Для інфікування людині достатньо вдихнути лише незначну кількість таких бактерій.

Біля однієї чверті населення світу мають латентний туберкульоз. Це означає, що люди інфіковані бактеріями туберкульозу, але (поки ще) не захворіли цією хворобою і не можуть її передавати.

Ризик того, що люди, інфіковані туберкульозними бактеріями, протягом свого життя захворіють на туберкульоз, становить 5-15%. Однак люди з ослабленою імунною системою, такі як ВІЛ-позитивні, такі, що погано харчуються, що вживають тютюн або з діабетом піддаються набагато більш високому ризику захворювання.

Коли у людини розвивається активна форма туберкульозу, симптоми (кашель, лихоманка, нічний піт, втрата ваги і ін.) можуть бути незначними протягом багатьох місяців. Це може призводити до пізнього звернення за медичною допомогою і передачі бактерій іншим людям. За рік хворий на туберкульоз, може інфікувати до 10-15 інших людей, з якими він має тісні контакти. Без належного лікування в середньому 45% ВІЛ-негативних людей з туберкульозом і майже всі ВІЛ-позитивні люди з туберкульозом помруть.

СИМПТОМИ І ДІАГНОСТИКА

До типових симптомів туберкульозу належать:

 • постійний кашель, що триває понад три тижні, зазвичай з мокротинням та, можливо, з домішками крові у мокротинні;
 • втрата ваги;
 • нічна пітливість;
 • лихоманка;
 • втома, слабкість;
 • втрата апетиту;
 • набряк шийних лімфовузлів.

 

Для діагностики туберкульозу багато країн досі покладаються на метод, що давно використовується - мікроскопія мазка мокротиння. Спеціально підготовлені лаборанти досліджують мазки мокротиння під мікроскопом з метою виявлення туберкульозних бактерій. Мікроскопія дозволяє виявити лише половину випадків туберкульозу і не дає змоги виявляти стійкість до лікарських препаратів. 

Використання експрес-тесту Xpert MTB / RIF® широко впроваджується починаючи з 2010 року, коли ВООЗ вперше рекомендувала його застосування. За допомогою тесту одночасно виявляються туберкульоз і стійкість до рифампіцину - найбільш важливого протитуберкульозного препарату. Діагноз може бути встановлену протягом двох годин, і в даний час цей тест рекомендується ВООЗ в якості початкового діагностичного тесту для всіх людей з ознаками і симптомами туберкульозу.

Лікування

Туберкульоз можна лікувати і вилікувати. У разі активної, чутливої до ліків форми хвороби проводиться стандартний шестимісячний курс лікування чотирма протимікробними препаратами при забезпеченні пацієнта інформацією, спостереженням і підтримкою з боку працівника охорони здоров'я або добровільного помічника, який пройшов спеціальну підготовку.

Без такого спостереження і підтримки можуть виникати складнощі в дотриманні медичних приписів щодо лікування, і хвороба може поширюватися далі. Переважна більшість випадків туберкульозу можна виліковувати за умови належного забезпечення і прийому ліків.

За оцінками, 54 мільйони людських життів було врятовано з 2000 по 2017 рік завдяки діагностиці та лікуванню туберкульозу.

Що таке мультирезистентний туберкульоз?

Протитуберкульозні засоби використовуються протягом цілого ряду десятиліть. У кожній країні, де проводяться дослідження, зареєстровані штами, стійкі до одного або декількох препаратів. Лікарська стійкість виникає при неналежному застосуванні протитуберкульозних препаратів, їх неправильному призначенні, поганій якості ліків або достроковому припиненні лікування пацієнтами.

Резистентними формами частіше хворіють люди, які:

 • не приймають протитуберкульозні препарати регулярно;
 • не приймають всі препарати,які рекомендував лікар;
 • у яких розвинувся повторно туберкульоз, після прийняття протитуберкульозних препаратів у минулому;
 • мали контакти з хворим на резистентні форми туберкульозу.

Мультирезистентний туберкульоз або МР ТБ є формою туберкульозу, що резистентна до щонайменше двох найбільш ефективних протитуберкульозних препаратів. Цими препаратами є ізоніазид та рифампіцин. Це означає, що ці антибіотики не будуть ефективно діяти та вбивати бактерію.

МР-ТБ можна лікувати і виліковувати, використовуючи препарати другої лінії. Однак такі варіанти лікування обмежені і вимагають проведення екстенсивної хіміотерапії (лікування тривалістю до двох років) препаратами, які відрізняються високою вартістю і токсичністю.

У деяких випадках може розвиватися більш серйозна лікарська стійкість. Такий туберкульоз є більш важкою формою МР-ТБ, що викликається бактеріями, що не реагують на найефективніші протитуберкульозні препарати другої лінії, при якій у пацієнтів часто не залишається ніяких подальших варіантів лікування.

Загальні правила здорового способу життя, які захистять від хвороби:

 • Повноцінно харчуйтеся. Особливо важливо вживати достатню кількість білкової їжі (м'яса, риби, молочних продуктів).
 • Відмовтеся від паління та не зловживайте спиртними напоями.
 • Уникайте стресів.
 • Займайтеся спортом та загартуванням.
 • Слідкуйте за рівнем цукру в крові і регулярно проходьте тест на ВІЛ.

Не відмовляйтеся від вакцинації БЦЖ для ваших дітей (робиться в перші дні життя, у пологовому будинку) . Щеплення не може гарантувати, що дитина не захворіє, зате може врятувати дитину від важких і, навіть, смертельних форм туберкульоз

Більше статей