28 вересня - Всесвітній день боротьби зі сказом, покликаний підвищувати інформованість про наслідки сказу у людини і тварин, про те, наскільки легко його попередити і як

викоренити це захворювання серед людей, ведучи боротьбу з його збудником серед тварин.

Гаслом Всесвітнього дня боротьби зі сказом 2021 є «Сказ: факти, а не страх».

Тема спрямована на те, щоб ділитися фактами про сказ, а не наводити страх перед цим захворюванням, покладаючись на дезінформацію і міфи.

Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги стрімке пошкодження центральної нервової системи неминуче призводить до смерті.

Щороку від цього захворювання в світі гине понад 55 000 людей і більше 1 млн тварин.

Щорічно в Україні реєструється приблизно 100-120 тисяч осіб, які звернулися до медичних установ з приводу укусів тваринами, з яких 60% одержують направлення за показниками підозри інфікування сказом.

Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через:

-              укус;

-              подряпину та мікроушкодження шкіри;

-              потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.

Інфікування людини сказом походить переважно від диких хижаків (вовки, лисиці - 41,4%), домашніх тварин (коти - 21,8%, собаки - 15,3%), а також сільськогосподарських тварин (20,2%).

Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.

Доведена можливість аерогенно-контактного зараження під час відвідування печер, населених кажанами, коли вірус пасивно потрапляє через кон’юнктиви та слизові ротоглотки.

Якщо вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до лікаря! Зволікання може коштувати життя!

Прогноз у разі нелікованого сказу безнадійний. Всі хворі, як правило, помирають.

Пам’ятайте! Сказ небезпечна смертельна хвороба, бережіть себе і своїх дітей від сказу!

За інформацією ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб», з початку року на Вінниччині за медичною допомогою з приводу укусів тваринами звернулося близько 1433 особи, із них 37- покусаних скаженими тваринами.

Антирабічну терапію призначили 519 постраждалим, повний курс щеплень отримали 326 людей, а 88 ще продовжують лікування.

Курс щеплення призупинено 53 мешканцям області: 13 особам через те, що сказ лабораторно не виявлений, п’ять осіб вибули за межі області і ще 15 самовільно припинили лікування. Варто додати, що 52 особи відмовились від проведення антирабічних щеплень взагалі. Найбільша кількість відмовників у Вінниці, Ладижині, Вінницькому районі, Могилів-Подільському, Гайсинському, Іллінецькому, Погребищенському та Тульчинському районі. Це викликає занепокоєння, адже єдиний метод лікування після контакту з хворими тваринами – антирабічні щеплення. Вчасно проведена антирабічна терапія запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків.

За увесь період нинішнього року в області сказ лабораторно підтвердили у 65 тварин. Найбільша кількість захворювань на сказ - серед котів – більш як 39%, собак – понад 30% та лисиць – близько 24%. Всі вогнища сказу тварин були обстежені спільно фахівцями обласного Центру контролю та профілактики хвороб і Держпродспоживслужби.

Випадки захворювань на сказ серед людей не реєструвались. Останні випадки інфікування спостерігались ще у 2007 році. Більше про сказ за посиланням http://cgz.vn.ua/nfor.../nformatsya-dlya-naselennya_666.html

Більше інформації на

https://www.facebook.com/vinocgz

Більше статей