Протягом більш ніж 200-річної історії вакцинопрофілактика довела свою виняткову ефективність в збереженні життя людей, скороченні захворюваності і смертності населення. На думку експертів ВООЗ вакцинація і чиста питна вода - єдині доведені заходи, які реально впливають на громадське здоров'я.

Інфекційні захворювання супроводжували людство протягом всієї історії. Жахливі епідемії нерідко спустошували цілі країни. Інфекції забирали безліч людських життів і люди змушені були шукати різні способи боротьби з ними. На сьогоднішній день саме вакцинація стала найбільш потужним і ефективним методом боротьби з інфекційними захворюваннями.

Завдяки імунізації міжнародному співтовариству вдалося досягти глобальної ліквідації віспи, ліквідації поліомієліту в більшості країн світу, проголосити мету елімінації кору та вродженої краснухи, різко знизити захворюваність багатьма дитячими інфекціями, забезпечити ефективний захист населення в осередках ряду бактеріальних і вірусних інфекцій.

За даними ВООЗ завдяки розгорнутим по всьому світу програмам вакцинації щорічно вдається зберегти 6 млн дитячих життів. 750 тисяч дітей не стають інвалідами. Вакцинація щорічно дарує людству 400 млн додаткових років життя.

Тільки за останні 30 років дитяча смертність скоротилася більш ніж на 50%, багато в чому завдяки вакцинам. Сьогодні вакцини дозволяють забезпечити захист більш ніж від 20 хвороб від пневмонії до раку шийки матки і Ебола.

Вакцини стали і найважливішим засобом в боротьбі з COVID-19. В умовах пандемії, людство покладає великі надії на новітні вакцини, які були розроблені в дійсно рекордні терміни для того, щоб допомогти якомога швидше покінчити з пандемією. Вакцинація проти COVID-19 - це найважливіший інструмент, який допоможе нам покласти край пандемії.

Зараз у світі використовують та розробляють чотири типи вакцин проти вірусу SARS-CoV-2, що викликає хворобу COVID-19:

 1. Вірусні вакцини, створені з вірусу SARS-CoV-2, який зробили безпечним для людини. А саме:
 • інактивовані вакцини (вірус вбито)
 • атенуйовані вакцини (вірус ослаблений)

Станом на березень 2021 року в Україні серед зареєстрованих вакцин є вакцина на основі інактивованого вірусу - КоронаВакТМ (виробництва компанії «Сіновак», КНР).

 1. Векторні вакцини - химерні, тобто зібрані з різних фрагментів, віруси, які не викликають жодної хвороби. При цьому вакцина добре стимулює імунну відповідь (має високу імуногенність).

Векторні вакцини в організмі людини можуть:

 • реплікуватися (збільшувати кількість своїх копій),
 • не реплікуватися (скільки ввели одиниць вектору (вірусів) при вакцинації, стільки і маємо для розвитку імунної відповіді).
 1. Білкові вакцини, які не є вірусами, а лише окремими частинами вірусу - збудника COVID-19, які не спричиняють захворювання.

Білкові вакцини бувають:

 • субодиничні (суміші вірусних білків одного або кількох типів)
 • вірусоподібні частки (зібрані, тобто склеєні, окремі фрагменти вірусу, що зовні нагадують вірус).
 1. Вакцини на основі нуклеїнових кислот. Це інноваційний тип вакцин, які розробляли вже досить давно, проте впровадили тільки зараз. Вакцина — це фактично фрагмент нуклеїнової кислоти, що несе інформацію про вірус — код, запакований в наночасточки для стабілізації. Коли така вакцина потрапляє в організм, а саме в клітину, з неї зчитується інформація й за цим кодом утворюється білок. Це нагадує приготування пирога за рецептом з інтернету чи перепису в маминому зошиті. В результаті утворюється не вірус, а тільки його білки, які наша імунна система впізнає як «чужі» і вчиться їх нейтралізовувати. Коли згодом в організм людини потрапить сам вірус, наша імунна система його впізнає і знешкодить.

Такі вакцини бувають на основі ДНК чи РНК. Прикладом РНК-вакцини є вакцини від Pfizer та Moderna.

На початок березня 2021 року в Україні зареєстровані такі вакцини проти COVID-19:

 • ChAdOx1 NCOV-19 CORONA VIRUS, вона ж КОВІШЕЛД/COVISHIELD, — рекомбінантна вакцина від Oxford/AstraZeneca. 25 березня 2021 року, вакцину AstraZeneca, яку виробляють в Європі, перейменували на Vaxzevria. https://bit.ly/3upr5zh
 • КОМІРНАТІ/COMIRNATY™ — мРНК-вакцина від Pfizer/BioNTech. https://bit.ly/3dCe7Hx
 • CORONAVAC/КОРОНАВАК — вакцина на основі інактивованого вірусу SARS-CoV-2 від Sinovac Life Sciences Co LTD. https://bit.ly/2R5P0VX
 • NVX-CoV2373 — субодинична вакцина від Novavax.

Інструкції до зареєстрованих в Україні вакцин проти COVID-19 викладені на вебсайті Державного експертного центру МОЗ України, www.dec.gov.ua

Попередні дані з вивчення дії вакцин свідчать, що вакцинація від COVID-19 може повністю чи бодай почасти блокувати поширення вірусу (джерело: https://go.nature.com/3dEC68Z ). Втім, наскільки добре вакцини захищатимуть від поширення SARS-CoV-2, залежить не лише від самої вакцини, а й від дотримання заходів, що зменшують ймовірність зараження.

Зараз невідомо, як довго діє захист від COVID-19 після вакцинації. У клінічних дослідженнях продовжуватимуть спостерігати за вакцинованими людьми протягом щонайменше кількох років, щоб зібрати більше інформації про тривалість захисту. Наразі є дані, що принаймні три, а частіше - вісім місяців зберігаються противірусні антитіла. Щодо інших ланок імунної системи важче зробити вимірювання.

Чи прискорить вакцинація закінчення пандемії COVID-19 і коли це станеться залежить від низки факторів. Епідемії згасають, коли стає мало сприйнятливих до інфекції людей, тобто вакцинованих або перехворілих. Чим більше людей буде вакциновано, тим менше захворіє і помре. Кампанії з вакцинації можуть навіть повністю викорінити хворобу.

Коли вакцинація проти COVID-19 зупинить пандемію, залежить від низки чинників: ефективності та епідеміологічної ефективності вакцин, швидкості тестування та схвалення нових вакцин, їхнього виробництва та закупівель, від рівня охоплення щепленнями тощо.

 Сьогодні перелік важких інфекцій, які можна контролювати засобами імунопрофілактики, поступово збільшується. Дослідження і інновації сприяли розробці нових вакцин, які забезпечують захист від більшої кількості хвороб. Ці досягнення є колосальним прогресом. Нездатність національних програм імунізації впровадити нові вакцин в національні програми імунізації стане втраченою можливістю захистити значно більше дітей і дорослих від страждань і смерті внаслідок раку шийки матки, пневмонії, менінгіту і важких діарей у дітей молодшого віку.

Минуло більше 40 років, як експерти ВООЗ запропонували розширену програму імунізації для всіх країн. Були розроблені заходи боротьби проти 6 захворювань (дифтерія, кашлюк, правець, кір, поліомієліт і туберкульоз), розвитку яких можна запобігти за допомогою вакцин. Ця програма стала однією з найуспішніших програм громадського здоров’я у світі. Сьогодні імунізація не обмежується шістьма інфекціями.

В різних країнах до Національного календаря щеплень включені різні інфекційні хвороби, для запобігання яких проводиться вакцинація. Перелік цих хвороб залежить від рівня інфекційної захворюваності в країні, фінансових можливостей, доведених наукою доказів, щодо доцільності та ефективності вакцин, рекомендацій фахівців тощо.

Згідно з календарем профілактичних щеплень, в Україні забезпечується вакцинація проти 10 інфекцій (дифтерія, правець, кашлюк, туберкульоз, гепатит В, поліомієліт, кір, краснуха, паротит і Hib-інфекція).

Вакцинація проти пневмокока – кандидат номер один для введення в Національний календар профілактичних щеплень в Україні. На черзі і такі інфекції, як ротавірусна інфекція, папіломавірусна інфекція, менінгококова інфекція, вітряна віспа і грип.

Вакцинація - це одна з тих рідкісних послуг в галузі охорони здоров’я, яка коштує дуже небагато, але при цьому дає величезні вигоди для здоров’я і благополуччя всього населення, захищаючи від смертельно небезпечних хвороб.

Найгірше, що може зробити людина, коли у доступі є вакцина, відмовитись від неї. Коли 95% населення щеплені від вакцинокерованої хвороби, захищена уся країна - інфекції не поширюються. Саме тому вакцинація - це питання національної безпеки країни.

Людмила Зубко, заввіділом ВОЦГЗ