Наразі Міністерство охорони здоров’я України розглядає включення в 2022 році вакцинації проти  пневмококової інфекції  до Національного календаря щеплень  як обов`язкової та безкоштовної для дітей до 5 років.

З огляду на впровадження вакцинації проти  пневмококової інфекції  в 2022 році, Державна установа «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» проводить загальнонаціональне анонімне опитування з метою розуміння знань, ставлення та практики лікарів первинної медичної допомоги щодо пневмококових хвороб та вакцинації, для прийняття програмних рішень і підтримки успішного впровадження вакцини.

Завданнями цього опитування є:

1) вивчити знання, ставлення та практики щодо пневмококової інфекції та вакцинації серед лікарів первинної ланки в Україні;

2) дослідити взаємозв`язок між знаннями, ставленням та практикою лікарів первинної ланки;

3) визначити фактори, пов’язані зі знаннями, ставленням та практикою лікарів первинної ланки;

4) оцінити можливі проблеми/труднощі, які за думкою лікарів первинної ланки можуть виникнути під час впровадження пневмококової вакцинації в Україні.

Учасниками опитування є лікарі, які працюють у державних чи приватних закладах первинної медико-санітарної допомоги або мають приватну практику та мають контракт з Національною службою охорони здоров’я України на проведення профілактичних щеплень. Для участі у дослідженні від Вінниччини медики були відібрані випадковим чином.

До відома, вакцинація від пневмококової інфекції впроваджена в більшість європейських програм імунізації. Єдині дві країни регіону, де немає універсального покриття цією вакциною, є Естонія та Україна.

Пневмококова інфекція передається від людини до людини повітряно-краплинним шляхом. Пневмокок є збудником інвазійних і неінвазійних захворювань: бактеріємії, сепсису, менінгіту, пневмонії, бронхіту, гострого середнього отиту. Довгострокові неврологічні наслідки у вигляді втрати слуху, психічних порушень, порушень рухової активності і судом спостерігаються у 24,7% осіб, що хворіли на пневмококовий менінгіт в дитинстві. Саме ця інфекція провокує розвиток бактеріальних пневмоній, що під час пандемії COVID-19 є критичним фактором.