Як повідомив заступник директора Вінницького обласного центру громадського здоров’я Олег Лук’янович,  07 квітня 2021 року опубліковано висновки Комітету з оцінки ризиків фармаконагляду Європейської Медичної Агенції щодо повідомлень про рідкісні випадки нетипових тромбозів після вакцинації від COVID-19.

Повний текст за посиланням: https://www.ema.europa.eu/en/news/astrazenecas-covid-19-vaccine-ema-finds-possible-link-very-rare-cases-unusual-blood-clots-low-blood?fbclid=IwAR3tHewKc30FhX6fN8990zszc97i6QlLiJCgyvY_j4dwmBiK2mJuouCgmhw

     Комітет з безпеки ЕМА (PRAC) дійшов висновку, що нетипові тромбози з низьким рівнем тромбоцитів повинні бути враховані як дуже рідкісні побічні ефекти Vaxzevria (раніше вакцини COVID-19 AstraZeneca).

Комітет прийняв до уваги всі наявні в даний час докази, включаючи рекомендації спеціальної групи експертів. Здійснено поглиблений огляд 62 випадків тромбозу синусів церебральних вен та 24 випадків тромбозу плоских вен, про які повідомлялося в базі даних ЄС про безпеку ліків (EudraVigilance) станом на 22 березня 2021 року, 18 з яких мали летальний результат. Випадки були в основному із систем звітування ЄЕЗ та Великобританії, де близько 25 мільйонів людей отримали вакцину.  На основі наявних на даний момент доказів конкретні фактори ризику не підтверджені.

    EMA нагадує медичним працівникам та людям, які отримують вакцину, пам'ятати про можливість дуже рідкісних випадків утворення тромбів у поєднанні з низьким рівнем тромбоцитів у крові протягом 2 тижнів після вакцинації.

Наукова оцінка EMA лежить в основі безпечного та ефективного використання вакцин COVID-19. Використання вакцини під час кампаній вакцинації на національному рівні також враховуватиме ситуацію з пандемією та наявність вакцин у окремій державі.

    PRAC наголошує на важливості оперативного звернення до спеціалістів, розпізнавання ознак утворення тромбів і низького рівня тромбоцитів та лікування. COVID-19 пов'язаний з ризиком госпіталізації та смерті. Повідомлення про поєднання тромбозів і низького рівня тромбоцитів у крові є дуже рідкісними, і загальна користь вакцини у запобіганні COVID-19 перевищує ризик побічних ефектів.