Британсько-шведська AstraZeneca (індійських, південнокорейських або європейських виробників), китайська CoronaVac (від Sinovac Biotech), американсько-німецька Comirnaty (від Pfizer-BioNTech), американська Spikevax (від Moderna та NIAID) чи бельгійська Janssen (американської Johnson&Johnson)? Всі перераховані вакцини застосовуються для щеплення в Україні станом на кінець серпня 2021 року. Не дивно заплутатись навіть у назвах.

А ще є типи вакцин: віріонна інактивована, векторна рекомбінантна, мРНК-вакцина.. Покоління: мРНК-вакцини, наприклад, називають вакцинами четвертого покоління.. Різні терміни використання, вимоги до температури зберігання та транспортування, кількість доз у флаконі, вимоги до віку щеплених.. Протипокази, побічні дії, кількість несприятливих подій після вакцинації.. Багато даних, які необхідно враховувати і з якими складно розібратись не фахівцям.

Як не помилитись з вибором вакцини? Які джерела інформації про вакцинацію від COVID-19 є надійними? Ці питання цікавлять не тільки прихильників вакцинації, але і допитливих антивакцинаторів також. Спробуємо розібратись.

Безпека, ефективність та якість – основні критерії, що дозволяють рекомендувати для застосування будь-який медичний препарат. Вакцини від COVID-19 - не виключення. У «доковідні часи», отримуючи рутинну вакцинацію відповідно до Національного календаря щеплень чи рекомендовані щеплення перед поїздкою в епіднебезпечні регіони, часто навіть не цікавились комерційною назвою вакцини, виробником, типом чи поколінням вакцини. Зазвичай, використовували ту вакцину, що запропонували. Звикли до рутинних вакцин, що використовувались десятиліттями і довіряли інформації, що отримували про щеплення від медиків. Охоплення рутинною вакцинацією у Вінницькій області сягало 83% в останні кілька років. Дещо інше суспільне ставлення сформувалось до щеплення від COVID-19. Брак медіаграмотності та навичок інформаційної гігієни у населення дозволив інформаційним маніпуляторам вплинути на громадську думку щодо вакцинації.

Що змінилось в епоху «нової нормальності»?

Пандемія SARS-CoV-2 стала самим серйозним викликом для національних та регіональних систем охорони здоров‘я за останнє століття. Тільки у Вінницькій області станом на кінець серпня 2021 року виявлено більше 70 тисяч випадків хвороби та зареєстровано більше 1700 смертей від COVID-19. У світі рахунок випадків хвороби йде на сотні мільйонів. Стрімке розповсюдження смертельно небезпечної інфекції вимагає безпечних, швидких та ефективних рішень. Задіяно неймовірні інтелектуальні та фінансові ресурси для подолання інфекційної загрози та винаходу вакцини від COVID-19. Фактор часу вважався вирішальним в процесі розробки вакцини та залишається важливим під час масового щеплення населення. Чим швидше буде досягнуто критичного рівня колективного імунітету природнім (хвороба) або штучним (імунізація) шляхом, тим меншу ціну заплатить людство за подолання SARS-CoV-2.

Ми всі є учасниками найграндіознішої вакцинальної кампанії всіх часів та народів. Насправді, геть усі, без винятків. Найзапекліші противники вакцинації мимоволі роблять свій внесок у розвиток науки та дозволяють вченим провести аналіз ефективності щеплення. Контрольна група – так це називається в наукових дослідженнях. Незалежно від бажання визнавати загрозу COVID-19, ми поділені на захищених або незахищених від інфекції. Науковцями створено у рекордні терміни ефективний захист від COVID-19. Героїчними зусиллями медиків розгорнуто систему пунктів щеплень та центрів вакцинації населення. У Вінницькій області підготовлено більше тисячі фахівців мобільних бригад та пунктів щеплень від COVID-19. Вперше в історії використовуються вакцини четвертого покоління – мРНК-вакцини. Векторні вакцини вдосконалені завдячуючи новітнім досягненням генної інженерії. Віріонні інактивовані вакцини набули привабливості класики для тих, хто не довіряє «новинкам».

Час зробити свідомий вибір на користь щеплення.

Якщо вам бракує часу чи компетенцій, щоб розібратись самотужки у різноманітті вакцин від коронавірусної інфекції, Вінницький обласний центр громадського здоров‘я рекомендує до перегляду відеоролик, що розміщено YouTube каналі DW Українською. Посилання: https://youtu.be/2Tt7HAV8248/

Отримати індивідуальну фахову консультацію ви можете у свого сімейного лікаря.

Вакцинуватись від COVID-19 у вихідні та святкові дні 21-24 серпня 2021 року ви можете у центрах вакцинації населення. Посилання: https://list.covid19.gov.ua

Переможемо хворобу разом!