В епоху коронавірусу вагітні жінки становлять унікальну когорту в лікарні. У них можуть бути яскраво виражені симптоми COVID-19, і повідомлялося про смерть вагітних від COVID-19. Звичайно, вони також можуть бути в лікарні лише для того, щоб народити дитину, і випадково виявити COVID.

На початку пандемії мій друг — анестезіолог із Нью-Йорка — розповів мені, наскільки відділення переповнено випадками COVID. Не в реанімації; він працював у пологовому відділенні. Звичайна вагітність ускладнювалася, кесарів розтин виконувався частіше, а результати пологів погіршувалися.

Але поки я не побачив статтю, що з’явилася в JAMA Internal Medicine, його досвід був лише черговою розповіддю у морі історій протидії COVID.

Нарешті, у нас є деякі достовірні дані про ризики COVID-19 під час вагітності. І нам це потрібно зараз як ніколи, оскільки жінкам, які вагітні або планують завагітніти, доведеться приймати рішення про вакцинацію. Щеплення вакциною, що була оцінена в дослідженнях, які спеціально виключали вагітних жінок.

Жінки, які завагітніли, як правило, молодші та здоровіші, ніж дорослі загалом. Таким чином, за відсутності вагітності їх часто вважають групою низького ризику, а не групою пріоритету вакцинації. Але ця стаття показує, що COVID-19 має досить значний вплив на вагітність. І ми повинні враховувати ці ризики, коли обмірковуємо, чи варто рекомендувати вакцинацію.

У дослідженні було використано гігантську базу даних, яка об’єднує записи від кількох надавачів медичних послуг, що охоплює 20% всіх пологів у США з 1 квітня по 23 листопада 2020 року — всього 406 446 жінок, з яких 6380 (1,6%) мали COVID на момент пологів. Автори порівняли базові характеристики та результати у цих двох групах.

Жінки, які народжують дитину та інфіковані COVID, як правило, молодші, ніж ті, у кого немає COVID. Віддзеркалюючи національну поширеність, вони, швидше за все, були чорношкірими або латиноамериканцями, частіше хворіли на цукровий діабет і частіше мали ожиріння.

Автори врахували ці та інші фактори, щоб визначити, який незалежний вплив COVID-19 мав на результати вагітності. Погані речі, які трапляються під час вагітності, трапляються в цій країні досить рідко, тому я хочу пояснити, що я представляю відносне збільшення ризику, а не абсолютний ризик. Наприклад, COVID був пов’язаний із збільшенням ризику штучної вентиляції легень у 25 разів, але лише 1,3% жінок із COVID були інтубовані загалом.

У жінок з COVID-19 ризик кесаревого розтину збільшився на 7%, ризик передчасних пологів — на 19%, а мертвонародження — на 23%. У них був у 6 разів збільшений ризик звернення до відділення інтенсивної терапії та в 3,5 рази підвищений ризик венозної тромбоемболії. Дев'ять жінок померли в групі COVID і лише 20 у 60-кратно більшій групі з негативним COVID-19.

Знову ж таки, у більшості жінок нічого з цього не було, але наявність COVID явно підвищує ризик.

На цьому тлі що ми знаємо про ризики та переваги вакцинації для вагітних жінок? Не багато. Вагітні були виключені з основних клінічних випробувань, які привели до поточного схвалення вакцин в США. Деякі жінки завагітніли під час участі у випробуваннях Pfizer і Moderna — я розбираю їх результати тут, — але переважна більшість результатів невідома, ймовірно, тому, що ці жінки все ще вагітні. Немає червоних прапорців, але, очевидно, не так багато даних, щоб продовжувати.

Немає великих підстав думати, з біологічних причин, що мРНК-вакцини призведуть до несприятливих результатів вагітності, але це може не заспокоїти багатьох жінок. Для багатьох жінок вакцина найкраще збалансує оцінку ризику та користі. Для інших кращим вибором для зменшення ризику може бути підвищена пильність щодо гігієни рук, носіння масок та уникнення скупчення людей.

Ясно одне: якщо ви можете уникнути зараження COVID під час вагітності, то, ймовірно, це потрібно зробити.

Ф. Перрі Вілсон, доктор медичних наук, MSCE, є доцентом медицини та директором Єльського акселератора клінічних та трансляційних досліджень. Його роботу з наукової комунікації можна знайти в Huffington Post, на NPR і на Medscape. Він твітує @fperrywilson і розміщує репозиторій своєї комунікаційної роботи на www.methodsman.com.

Джерело: https://www.medscape.com/viewarticle/944385?sso=true&impID=3908184&uac=361209SN&src=wnl_tp10f_211227_mscpedit